29 czerwca 2015

Brownie, sernik, mus truskawkowy! Deser dla niezdecydowanych.























Chciałam zrobić jakiś fajny deser. Na Kwestii smaku zobaczyłam ten przepis i od razu wiedziałam, że to jest to. Ma wszystko czego bym sobie życzyła, a  nie mogłam się zdecydować na co naprawdę mam ochotę. Brownie, sernik i mus truskawkowy. Gdy już zjadłam kawałek, wiedziałam, że najbardziej chodziło mi o sernik;-)) najlepszy jest, gdy osiągnie temperaturę pokojową. Przepis podaję z małymi zmianami, pomimo warstw jest to bardzo prosty do zrobienia deser. I o dziwo bardzo szybki do zrobienia. Praca jest podzielona etapami i po zakończeniu jednego, płynnie przechodzi się w następny.

Sernikobrownie z musem truskawkowym

Spód brownie
130 g masła
150 g gorzkiej czekolady
2 jajka
1/2 szklanki cukru
90 g mąki

Masa serowa
500 g mascarpone
150 g jogurtu greckiego 0% tłuszczu
1 budyń waniliowy (proszek)
1/2 szklanki cukru
1 jajko

Mus truskawkowy
1 galaretka truskawkowa
1 opakowanie żelatyny fix do deserów
600 g truskawek
1/4 szklanki cukru
400 ml schłodzonej śmietany 30%

Mus truskawkowy
Zagotuj 300 ml wody na galaretkę,  wsyp proszek i dokładnie wymieszaj.  Świeże truskawki pokrój na plasterki, włóż do garnka dodaj cukier i gotuj na większym ogniu co chwilę mieszając przez kilka minut aż zmiękną i zaczną się rozpadać. Zblenduj je, ale nie za dokładnie. Truskawki dodaj do galaretki razem z fixem przygotowanym zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, wymieszaj i ostudź. Gdy galaretka będzie już zimna dodaj do niej ubitą śmietanę i delikatnie wymieszaj. Odstaw.

Spód brownie
Tortownicę o średnicy 25 cm wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia, tak, aby papier sięgał ponad brzeg foremki. Piekarnik nagrzej do 160 stopni. Masło pokrój na kawałki, włóż do rondelka i na małym ogniu roztop mieszając. Dodaj drobno posiekaną czekoladę i roztop do uzyskania jednolitej masy. W oddzielnej misce roztrzep jajka z cukrem, dodaj do nich roztopioną czekoladę z masłem i dokładnie wymieszaj na gładką masę. Dodaj mąkę i wymieszaj na jednolite ciasto. Wyłóż do przygotowanej tortownicy wstaw do piekarnika. Piecz przez około 19 minut, wyjmij z piekarnika, ale piekarnika nie wyłączaj.

Masa serowa
Zmieszaj rózgą twaróg z budyniem (w proszku) i cukrem, do połączenia się składników. Dodaj jajko i jeszcze raz wymieszaj. Wyłóż na spód brownie,  owiń z boków i od spodu folią aluminiową i piecz przez około 20 - 25 minut do zastygnięcia masy serowej. Wyjmij i ostudź. Na ostudzoną masę serową wyłóż tężejący mus truskawkowy i wstaw do lodówki do całkowitego stężenia. Krój bardzo ostrym nożem.

28 czerwca 2015

Drożdżówki z truskawkami


Dzisiaj do mnie dotarło, że sezon truskawkowy w pełni, a u nas nie było drożdżówki z truskawkami. Niedopatrzenie jakieś. Dlatego studium powstawania doskonałych drożdżówek poniżej. Nawet zdjęcia dzisiaj pokazują co i jak po kolei zrobić, żeby środek pozostał w środku, a nie wyrósł ponad. Pyszne są, naprawdę.
 
Ciasto
3 szklanki mąki
3 łyżki cukru
18 g drożdży
3/4 szklanki letniego mleka
szczypta soli
1 jajko w temp. pokojowej
80 g oleju kokosowego letniego*
2 łyżki wody różanej*
truskawki

Kruszonka
200 g mąki
100 g masła
100 g cukru
2 łyżki cukru waniliowego

Drożdże rozpuść w mleku, dodaj cukier i wymieszaj, dodaj sól, jajko, wodę różaną i mąkę. Wyrabiaj mikserem z hakiem, powoli wlewając olej. Wyrobione ciasto ma być miękkie, elastyczne i nie klejące
się. Odstaw do wyrośnięcia.
Piekarnik nagrzej do 190 stopni.
Wyrośnięte ciasto podziel na 9 kawałków, każdy z nich rozpłaszcz i połóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia do napuszenia. Gdy będą już napuszone w każdej z nich zrób dołek spodem od szklanki, mocno dociśnij. Połóż na środek przekrojone na pół truskawki i posyp kruszonką. Piecz w piekarniku około 25 minut. Polukruj.
*może być roztopione masło
*można pominąć





26 czerwca 2015

Miejski bochen chleba Piotra Kucharskiego

Szczerze mówiąc wpadłam po uszy z tą książką. Gdybym nie musiała chodzić do pracy piekłabym non stop. Podoba mi się prostota przepisów na chleby. Miejski bochen chleba jest z dodatkiem ziemniaków. Mają one sprawić, że pieczywo dłużej pozostaje świeże i tak rzeczywiście jest. 

Miejski bochen chleba

Zakwas
120 g zakwasu
500 g mąki żytniej 720
400 ml wody

Ciasto 
900 g zakwasu
350 g mąki pszennej 750
200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
300 g ugotowanych ziemniaków
150 ml wody
25 g soli

Dzień wcześniej ugotuj ziemniaki, ostudź i wstaw do lodówki. Składniki na zakwas wymieszaj razem (sam zakwas musi być doprowadzony do temperatury pokojowej), przykryj folią  i odstaw na 8 - 12 godzin.
W dniu pieczenia ziemniaki przeciśnij przez praskę, odważ 900 g zakwasu, dodaj pozostałe składniki i wyrób ciasto. Ciasto w trakcie wyrabiania posypuj delikatnie mąką, ma być sprężyste i nie może się kleić. Przełóż je do miski, przykryj folią i odstaw na 8 - 12 godzin. Po dwóch godzinach zwilżoną dłonią naciągnij każdy bok ciasta do środka. Po tym czasie formę wysmaruj masłem, posyp mąką i przełóż do niej ciasto. Odstaw do wyrośnięcia przykryte ściereczką, do momentu aż podwoi swoją objętość. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni, zaparuj i wstaw chleb do pieczenia na około 45 - 50 minut. Wystudź na kratce.

24 czerwca 2015

Muffiny z białą czekoladą

I muffiny, jaka niespodzianka he he, przepis z własnej głowy na poranne śniadanie dla pewnych weekendowych gości:-)


Muffiny z białą czekoladą

2 jajka
½  szklanki drobnego cukru

2 szklanki mąki
1 łyżka esencji waniliowej

200 g śmietany 18%
3 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki oleju rzepakowego
½ łyżeczki proszku do pieczenia
¾ łyżeczki sody
1 biała czekolada pokrojona w drobne kawałki

Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Formę do muffinek wyłóż papilotkami.
Mokre składniki wymieszaj w misce. W drugiej misce wymieszaj sypkie i wlej do nich mokre. Przełóż do papilotek i piecz około 20 – 25 minut.



23 czerwca 2015

Ciasto czekoladowe z likierem waniliowym

Są takie dni, że chce się człowiek wylogować z życia. Tak na przykład wyjść z pracy i nie wrócić, a jest dopiero 9-ta rano! Bo to nieprawda, że praca uszlachetnia, nie nie. Przynajmniej nie moja. Ale już, już prawie poczułam wolność. Jednak jest to tylko kwestią czasu, gdy tak się stanie. Na dodatek deszcz od rana. Nie, że pada deszcz, bo on leje. A to nie pomaga. Więc dzisiaj przepis na ciasto czekoladowe. Z alkoholem (choć setka na już byłaby lepsza;-). Z tym ciastem trzeba uważać, gdy się je piecze. Chwila dłużej, jak u mnie, i jest już zbyt upieczone. Dlatego nie czekajcie do momentu aż patyczek będzie suchy, to duży błąd. Lepiej jest je wyciągnąć gdy będzie jeszcze wilgotny, tak jak mówi o tym oryginalny przepis. Przepis po zmianach. Btw, podobno smakowało;-)

Ciasto czekoladowe z likierem

150 g masła
70 g gorzkiej czekolady
40 g mlecznej czekolady
60 g drobnego cukru do wypieków
80 g jasnego brązowego cukru
50 g kakao
210 ml likieru Queen Margot (z Tesco chyba jest albo z Lidla)
170 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
3 jajka

Polewa
50 g gorzkiej czekolady
70 g mlecznej czekolady
likier do smaku:-) tak około 50  - 60 ml

W garnuszku rozpuść masło. Dodaj czekoladę, oba cukry, przesiane kakao i likier. Wymieszaj, cały czas podgrzewaj, aż czekolada się roztopi i wszystkie składniki połączą. Mieszają od czasu do czasu. Odstaw do lekkiego przestudzenia. Do osobnego naczynia wsyp, proszek, sól i sodę. Odstaw.
W większym naczyniu umieść jajka i lekko roztrzep. Dodaj ciepłą miksturę czekoladową, wymieszaj rózgą kuchenną do połączenia. Doda przesianą mąkę z proszkiem i sodą, znowu wymieszaj tak żeby nie było grudek.
Dwie małe foremko 20 cm wyłóż papierem do pieczenia (lub jedna większą).
Piecz w temperaturze 160ºC przez około 40 - 45 minut. Ciasto powinno być wypieczone, sprężyste przy dotyku, popęka na powierzchni. Patyczek przy sprawdzaniu środka ciasta może być oblepiony i lekko mokry. Tego ciasta nie piecz do suchego patyczka - będzie zbyt suche. Wyjmij z piekarnika, wystudź na kratce.
Składniki na polewę rozpuść w małym garnku, odstaw do przestygnięcia. Gdy będzie lekko gęste polej polewą ciasto.

22 czerwca 2015

Tarta Panna cotta z czereśniami




















Mój ulubiony, do tej pory, deser z czereśniami. Od kilku lat, przynajmniej raz w sezonie jest grany. Czereśnie do niego muszą być naprawdę dojrzałe i słodkie, a takie właśnie przyniósł nam sąsiad ze swojej działki:-) Przepis z Kwestii smaku, ja zwiększyłam ilość kremu i galaretki czereśniowej. Porcję kremu podwoiłam, a do galaretki dodałam po prostu więcej wody. Ciasto kruche trzeba naprawdę dobrze rozwałkować żeby było cieniutkie. Moje tym razem wyszło za grube, ale smaku tarty nie pogorszyło:-)


Ciasto kruche:
125 g mąki
80 g masła
50 g cukru pudru
1 żółtko

Krem panna cotta i galaretka z czereśni
250 g śmietanki kremówki 30%
80 g cukru
20 g żelatyny
1 laska wanilii lub 1 łyżka esencji waniliowej
kilka kropli z cytryny
sól
500 g czereśni + do dekoracji

Zagnieć ciasto kruche z podanych składników, posiekaj mąkę z zimnym masłem i cukrem pudrem na kawałki, dodaj żółtko i połącz składniki w gładkie ciasto. Rozpłaszcz, włóż do woreczka i schowaj do lodówki na pół godziny. Rozwałkuj na blacie podsypując mąką. Wyłóż ciastem formę na tartę, ponakłuwaj widelcem i schłodź w lodówce przez 15 minut. Piecz przez 20 minut w temperaturze 180 stopni  na złoty kolor. Ostudź.
Namocz połowę podanej ilości żelatyny w niewielkiej ilości zimnej wody . Podgrzej śmietankę prawie do zagotowania z połową podanej ilości cukru i ziarenkami wyłuskanymi z laski wanilii bądź esencją oraz kilkoma kroplami cytryny. Odstaw z ognia i dokładnie wymieszaj z żelatyną, do całkowitego jej rozpuszczenia. Zostaw do ostygnięcia i odczekaj aż trochę stężeje.
Czereśnie pokrój na połówki, wyjmij pestki. Gotuj je przez  5 minut drugą połową cukru i 50 ml wody oraz kilkoma kroplami soku z cytryny. Odstaw z ognia, dodaj resztę żelatyny, moczonej przez 10 min w zimnej wodzie, wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia żelatyny. Ostudź i poczekaj  aż galaretka trochę stężeje.
Wyłóż lekko stężały krem panna cotta na ciasto, odczekaj aż całkiem stężeje, wyłóż czereśnie z galaretką. Wstaw do lodówki do stężenia, udekoruj całymi czereśniami.
Jaśminowo w całym domu