26 czerwca 2015

Miejski bochen chleba Piotra Kucharskiego

Szczerze mówiąc wpadłam po uszy z tą książką. Gdybym nie musiała chodzić do pracy piekłabym non stop. Podoba mi się prostota przepisów na chleby. Miejski bochen chleba jest z dodatkiem ziemniaków. Mają one sprawić, że pieczywo dłużej pozostaje świeże i tak rzeczywiście jest. 

Miejski bochen chleba

Zakwas
120 g zakwasu
500 g mąki żytniej 720
400 ml wody

Ciasto 
900 g zakwasu
350 g mąki pszennej 750
200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
300 g ugotowanych ziemniaków
150 ml wody
25 g soli

Dzień wcześniej ugotuj ziemniaki, ostudź i wstaw do lodówki. Składniki na zakwas wymieszaj razem (sam zakwas musi być doprowadzony do temperatury pokojowej), przykryj folią  i odstaw na 8 - 12 godzin.
W dniu pieczenia ziemniaki przeciśnij przez praskę, odważ 900 g zakwasu, dodaj pozostałe składniki i wyrób ciasto. Ciasto w trakcie wyrabiania posypuj delikatnie mąką, ma być sprężyste i nie może się kleić. Przełóż je do miski, przykryj folią i odstaw na 8 - 12 godzin. Po dwóch godzinach zwilżoną dłonią naciągnij każdy bok ciasta do środka. Po tym czasie formę wysmaruj masłem, posyp mąką i przełóż do niej ciasto. Odstaw do wyrośnięcia przykryte ściereczką, do momentu aż podwoi swoją objętość. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni, zaparuj i wstaw chleb do pieczenia na około 45 - 50 minut. Wystudź na kratce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz