7 marca 2014

Pierogi z wędzonym łososiem

Skoro piątek, to ryba. Pamiętam, jak byłam dużo młodsza, to co piątek był śledź w śmietanie z ziemniakami na obiad. Nie znosiłam wtedy śledzia. Tak naprawdę to dopiero od kilku lat go lubię, tak szczerze lubię. W ogóle mam wrażenie, że kiedyś człowiek wiedział co zje na obiad po powrocie ze szkoły. Jakaś powtarzalność była zachowana związana z dniem tygodnia. Przynajmniej często. A dzisiaj nie śledź, ale łosoś. Któregoś razu miałam sporo wędzonego łososia. Takiego nie po 100 g z folii w sklepie, ale  w ogromnym płacie grubym na 2 cm. Piękny był i pyszny. Część z niego uległa, na szczęście na krótko, zapomnieniu po odstawieniu do garażu. Łosoś na szczęście był wysokiej klasy, a na zewnątrz temperatury  minusowe. Te dwie rzeczy uratowały go. Nie zmieniało to faktu, że łososiem byliśmy chwilowo objedzeni. Postanowiłam więc, że zrobię z niego pierogi.

Pierogi z wędzonym łososiem
około 500 - 600 g wędzonego łososia
1/4 opakowania ricotty
1 - 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
duży pęczek koperku
sól i pieprz

Sos śmietanowo - chrzanowy
3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
2 łyżeczki chrzanu

Ciasto
1/2 kg mąki
2 łyżki oleju rzepakowego
szczypta soli
gorąca woda

Składniki na farsz wymieszaj i dopraw do smaku.
Z mąki, oleju, soli i wody zagnieć ciasto. Wodę wlewaj powoli tyle, ile ciasto zabierze. Tak naprawdę, zależy to w dużej mierze od jakości mąki.
Szklanką wykrawaj kółka, nałóż farsz i zlep pierogi. Ugotuj w lekko osolonej wodzie.
Podsmaż na oleju, podawaj z sosem śmietanowo - chrzanowym.


4 komentarze:

  1. Sos chrznanowo-smietanowy podbija smak tego dania,:)mniam mniam

    OdpowiedzUsuń
  2. Te pierogi są boskie! Właśnie mam porcję wędzonego łososia, którym muszę się bardzo szybko zająć, więc dziękuję za przepis Aga!

    OdpowiedzUsuń
  3. Witaj, nominuję Twój Blog do Liebster Blog Award. Życzę miłej zabawy. Szczegóły na: http://gotujemyrodzinnie.blog.pl/2014/03/07/liebster-blog-award/

    OdpowiedzUsuń